24 Temmuz 2012 Salı

İSPANYA TATİLİ-6
BARSELONA VE GAUDİ


Barselona’yı neşeli bir kente dönüştüren ünlü İspanyol mimar Gaudi’nin eserlerini mutlaka görmek gerekiyor.

Barselona’nın simgesi bitmeyen kilise Sangrada Familia (Kutsal Aile) Gaudi’nin ilk gördüğümüz eseri.


Önce başka bir mimar tarafından başlanan daha sonra İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin devraldığı Sagrada Familia Kilisesi Barselona’nın önemli simgelerinden biri haline gelmiş.

Peri bacalarını andıran kuleleri doğadaki canlıların ve bitkilerin yer aldığı heykeller ile kilise hayal gücün zorluyor.


Bu yapıtın dış cephelerinden bazıları hala yapım aşamasında. İçini gezmek içinse uzun bir kuyruğu göze almak gerekiyor.Kilisenin hemen ardından Gaudi'nin önemli eserlerinden biri olan Güell Parkı'nı görmeye gidiyoruz.Parkın girişinde Hansel ve Gratel masalındaki evleri anımsatan iki bina bulunmaktadır. Gaudi bu evleri aileler otursun diye tasarlamış.
Evlerden yukarı doğru ilerlenince Pazar meydanına geliniyor. Burası üstü kapalı bir mekan, mozaikleri ve eğri sütunları ile dikkat çekiyor.

Pazarın yanındaki merdivenlerden yukarı çıkarken sol tarafta kalan tünel ise eğriliği ile ünlü.

En üsteki meydan bir bakıma balkon özelliği taşıyor, tepeden Barselona’ya bakılıyor. Buradaki renkli bank sırası ilginç olduğu kadar ergonomik bir oturuş sağlıyor.

Bu meydandan devam edince palmiyeleri andıran tasarım ile bir başka Gaidi yaratıcılığı karşımıza çıkıyor.

Kendisinin pembe renkli evi eserlerine göre daha sade kalıyor.

Bu evin bahçesindeki ferforje kapılar ve haç ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Gaudi koyu bir Katolik olduğu için eserlerinde din öğesi baskın.

Gaudi’nin yaptıklarını görünce şaşırmamak elde değil. O dönemde yaptığı eserler ilgi görmüş ve finansman bulmuş olması İspanyolların da ne kadar çılgın insanlar olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Battlo Evi ve Casa Milà’yı da unutmamak gerek. Her ikisinin de bizde fotoğrafı yok. Gördüğümüzde pek bir şaşkındık da ondan mı acaba.

İspanya Tatili-1 (Madrid ve Toledo)
İspanya Tatili-2 (Endülüs)
İspanya Tatili-3 (Alikante, Dev Kuklalar ve Valensiya)
İspanya Tatili-4 (Barselona)
İspanya Tatili-5 (Barselona'da Işık ve Su Gösterisi)
İspanya Tatili-6 (Barselona ve Gaudi)
İspanya Tatili -7 (Cirona ve Dali Müzesi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...