31 Aralık 2013 Salı

GELİBOLU YARIMADASI

Gelibolu Yarımadası, en az bir gün ayrılması gereken her karışında tarih olan doğasıyla büyüleyen bir coğrafya.  


Gelibolu Yarımadası’nda ilk olarak karşımıza Akbaş Şehitliği çıktı. Şehitlikte yarımadayı bize gezdireceğini söyleyen rehberlerle tanıştık, ancak biz bu yöntemi tercih etmedik. Daha kalabalık gelirsek bir rehber eşliğinde gezmenin daha avantajlı olacağını düşünüyorum.
Burada aldığımız Gelibolu Yarımadası haritası bize çok yardımcı oldu. Gezi için çeşitli rotalar var; Biz Eceabat, Kilitbahir üzerinden geçip yarımadayı dolanarak tamamladık.

Kilitbahir burada bizi en çok etkileyen yerlerden biriydi, hala korunan sokakları, sessizliği, doğası çok hoşumuza gitti.

 
Akşamda Kilitbahir’de boğaza karşı romantik bir akşam yemeği yiyip burada konakladık.Tekrar gezimize dönelim; Kilitbahir’deki tabyalar, Seddülbahir Savaş Alanı, koylar, Alçı Tepe, Arıburnu, Anafartalar Savaş Alanları, Kaba Tepe, Kanlı Sırt, Conkbayırı, Savla Ovası, şehitlikler, müze o gün gördüklerimiz arasındaydı.
Seyit Onbaşı Anıtı
 
57. Alay Şehitliği

Kilitbahir ve Kalesi


Mehmetçiğe Saygı Anıtı
Çok geniş bir alana konumlanmış olan devlet ve özel müzeleri, tarihi anıtları, şehitlikleri, arkeolojik ve sit alanları ile her noktasından tarih fışkıran Gelibolu Yarımadası için bir tam gün ancak yeter.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...