11 Eylül 2012 Salı

EV YOĞURDU


Foça Mandıra’dan aldığımız nefis yoğurtan ilk evde yoğurt deneyimiz başarılı oldu. İkinci de iyiydi, üçüncüsü ise muhteşem oldu. Kıvamı sert tadı hafif ekşi geleneksel Türk yoğurdu tadındaydı. Artun Ünsal’ın “Silivrim Kaymak” kitabı yoğurt yaparken en büyük yardımcımdı. Artık süzme yoğurdunu bile evde yapabiliyorum.

Evde yoğurt yapmanın en önemli püf noktası iyi bir mayaya sahip olmak ve günlük süt. Sütün ısısı ve mayalanırkenki sıcaklığı yoğurdun tadını ve kıvamını belirliyor.

2 kilo günlük süt kaynatılır, dibinin tutmaması için sık sık karıştırılır. Böylece sütün içindeki suyunda buharlaşması sağlanır. Süt daha sonra ılınmaya bırakılır. Serçe parmağının dayanacağı (mevsimine göre değişmekle birlikte 38 ile 45 derece) sıcaklığa gelen süt mayalanmaya hazırdır.  2 çorba kaşığı yoğurt sütün içinden alınan yaklaşık 2-3 çorba kaşığı süt ile ayran kıvamına getirilir. Elde edilen maya süte eklenir az bir karıştırılır ve kapağı kapatılır. Sütün içinde bulunduğu tencere sıkıca sarılarak mayalanacak ortam yaratılır.
3 saate yoğurt mayalanıyor. Sonra yoğurt buzdolabına konur ve ertesi güne kıvama gelir.
Evde yoğurt yapımında bir sonraki aşama süzme yoğurt. Süzme yoğurt için temiz beyaz bir tülbent gerekiyor. Yoğurt bu tülbentin içine konur ağzı kapatılır ve üzerine ağır bir cisom konularak yoğurdun suyunun çıkması sağlanır.
Bu yoğurt suyunu atmamak gerek, yararlı bakteriler ve vitaminler bunun içinde.

Bir gün dolapta bekledikten sonra yoğurt süzme haline geliyor, çok da lezzetli oluyor.
“Silivrim Kaymak” kitabında yoğurt hakkında merak edilen her şey var. Nasıl yoğurt yapıldığından, yoğurdun tarihine, içinde bulunan bakterilerden yoğurt çeşitlerine kadar yok yok.

Artun Ünsal, harika bir kitap yazmış, evde yoğurt yapmayı düşünenler için bulunmaz bir eser. Aslında yemekle ilgilenen herkesin kütüphanesinde bu kitap olmalı.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...